تبلیغات
سرگرمی - شهرهاى اینترنتى در قرن ۲۱
سرگرمی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

 شرق - امروزه بحث توسعه شهرها به شبكه جهانى (اینترنت) نیز سرایت پیدا كرده است. شهرها و شهرك هاى جدیدى در فضاى مجازى ظاهر مى شوند كه مصالح آنها از خشت و ملات دیجیتالى تشكیل شده اند. این شهر هاى الكترونیكى در زبان عامه با اصطلاح شهرهاى مجازى (Virtual Cities) شناخته مى شوند.

در هر لحظه هزاران نفر از مردم سراسر دنیا مشغول استفاده از این شهرهاى مجازى براى انجام كارهاى روزمره مثل خرید، استراحت و یا ملاقات دوستان هستند.شهرها به طور كلى مراكز جغرافیایى تجمع انسان ها و فعالیت ها و خدماتى است كه توسط آنها انجام مى شود. به همین دلیل است كه نحوه آرایش عناصر شهرى و شكل امروزى شهرنشینى براى مردم بسیار آشنا است. در نتیجه شهرهاى مجازى مى توانند مدل استعارى تمام اطلاعات و خدماتى باشند كه در شهرهاى حقیقى وجود دارند. این شهرها كانون هاى الكترونیكى هستند كه حتى انسان هاى ساكن محلات و ساختمان ها را نیز بر روى صفحه نمایش كامپیوتر شما به تصویر مى كشند.براى بررسى شهرهاى مجازى لازم است ابتدا به طبیعت آنها بپردازیم و سپس به سراغ نحوه ساخت و انواع سه بعدى آنها برویم. در نهایت نیز رویكردى به آینده این شهرها خواهیم داشت؛ زمانى كه «شهرهاى مجازى- حقیقى» با ظاهرى كاملاً مشابه شهرها و ساختمان ها، ظرفیت ذخیره اطلاعات و از همه مهم تر احساس حقیقى شهرنشینى متولد خواهند شد.عبارت شهر مجازى براى توصیف اشكال گوناگون ذخیره و نمایش اطلاعات به كار مى رود. با این حال تفاوت هاى عمده اى میان انواع شهرهاى مجازى در اینترنت وجود دارد و مى توان آنها را به چهار گروه بزرگ تقسیم كرد.

دسته اول صفحات اینترنتى هستند كه خود را «شهر مجازى» معرفى مى كنند، اما ماهیت آنان صرفاً در راهنماها و مجموعه هاى فهرست بندى شده اى از اطلاعات خلاصه مى شود. این صفحات فقط براى دستیابى به مقاصد تبلیغاتى و ترویج صنعت توریسم ساخته مى شوند و به هیچ وجه ارائه كننده وجه ساختمانى و ظاهرى شهرهاى مجازى نیستند. براى مثال مى توان از سایت اینترنتى http://www.brighton.co.uk نام برد.

دسته دوم شهرهاى مجازى مسطح هستند كه از نقشه هاى شهرى یا ساختمانى براى نمایش اطلاعات استفاده مى كنند. مثال خوب این صفحات اینترنتى «بولونیاى مجازى» (Virtual Bologna) است كه از نقشه جزئیات و مشخصه هاى مهم زمینى و ساختمانى شهر به صورت گرافیكى تشكیل شده است.

دسته سوم شهرهاى مجازى سه بعدى هستند كه با استفاده از فناورى «حقیقت مجازى» به مدل سازى تركیب شهرها با درجات مختلف صحت و نزدیكى به واقعیت مى پردازند. بعداً به چند مثال جالب اشاره خواهیم كرد.

دسته چهارم را مى توان «شهرهاى مجازى واقعى» نامید. یعنى معادل هاى بسیار واقع گرایانه شهرها، كه احساس اصیل و حقیقى راه رفتن در یك منطقه شهرى را به مردم القا مى كنند.
براى واقعیت بخشیدن به این احساس، شهر مجازى باید داراى ظاهرى به اندازه كافى واقعى، تنوع خدمات، كاركردها و اطلاعات باشد و از همه مهمتر، بستر مناسبى براى تعاملات اجتماعى میان مردم فراهم كند.

البته درباره امكانات وجودى چنین شهرهایى در اینترنت، بیشتر بحث خواهیم كرد. در ابتدا بد نیست به مطالعه عمیق تر مدل هاى سه بعدى بپردازیم.

روش هاى بسیار متنوعى براى ساخت مدل هاى سه بعدى شهر مجازى در اینترنت مورد استفاده قرار مى گیرد كه انسان ها را به حركت و قدم زدن در آنها قادر مى سازد. رویكرد مشهور و متداول سازندگان این مدل ها، استفاده از زبان مدل سازى واقعیت مجازى (Virtual Reality Modeling Language) است؛ زبان اینترنتى كه قادر است اشیاى سه بعدى را در ابعاد مختلف، از مولكول گرفته تا ساختمان ها و شهرها، طراحى كند.این نرم افزار، وسیله اى است بسیار منعطف، كارآمد و قدرتمند كه براى ساخت شهرهاى مجازى، از جمله شهر مجازى توكیو از آن استفاده شده است. شهر مجازى توكیو به وسیله شركت (Planet 9Studio) طراحى شده است. علاوه بر این زبان، فناورى هاى اختصاصى دیگرى توسط شركت هایى كه در این زمینه به نوآورى پرداخته اند، ارائه مى شود. یكى از جالب ترین این روش ها متعلق به شركت «Superscape» است كه در حال حاضر براى تسهیل خرید محصولات به صورت آن لاین، مشغول ساخت شهرهاى مجازى اینترنتى است.

مدل هاى سه بعدى، قابل پیاده شدن (Download) از اینترنت هستند. به طورى كه شما بدون نیاز به وصل بودن رایانه تان به اینترنت، مى توانید به جست وجوى آزادانه در خیابان ها و مشاهده جزئیات از همه زوایا بپردازید. البته این مثال ها، با «شهر هاى مجازى واقعى» بسیار فاصله دارند. چرا كه اطلاعات موجود در آنها داراى عمق نبوده و در وراى ظاهر حقیقى آنها هیچ تعامل اجتماعى صورت نمى گیرد.

شهرهاى مجازى واقعى
امروزه گروه هاى مختلفى در سراسر دنیا مشغول تحقیق در زمینه طراحى پیش نمونه هاى این شهرها در فضاى مجازى هستند. یكى از این گروه ها در مركز تحقیقات مجازى پیشرفته (۱) دانشگاه لندن (۲) فعالیت مى كند. این گروه تحقیقاتى مى كوشد شهر مجازى لندن را با ویژگى هاى ریخت شناسى یك شهر واقعى براى تامین یك محتواى اطلاعاتى غنى و مرجع بسازد. این سیستم همچنین امكان تعامل چندطرفه میان ساكنان و بازدیدكنندگان سایت را فراهم خواهد كرد.

براى آنكه این سایت ها بتوانند حس واقعى زندگى در یك شهر را به مردم القا كنند، باید قابلیت برقرارى تعاملات اجتماعى از طرق ملاقات هاى رو در رو، گفت وگو و یا گپ زدن (Chatting) را داشته باشند. این امر امكان پذیر نخواهد بود مگر به وسیله طراحى اشكال سه بعدى در محیط هاى چندكاربره، كه به موجب آن هر تعداد از كاربران مى توانند در یك محل واحد حضور پیدا كنند. هر كدام از این كاربران در این محیط مجازى به صورت یك شكل واره (Avatar) و با ویژگى هاى جسمى خاص شناسایى خواهند شد. شكل واره ها تحت كنترل مستقیم كاربران و با جهت دهى آنان حركت مى كنند و با آنكه نماینده كاربران در محیط مجازى هستند، اما لزوماً نباید به انسان شباهت داشته باشند. گفت وگوى میان شكل واره ها از طریق كادر مشخص شده براى گپ زدن در صفحه نمایش رایانه صورت خواهد گرفت. با وجود سخت بودن نوشتن و ارسال پیام ها براى انجام گفت و گو این روش همچنان بهترین و عمومى ترین روش ارتباط در اینترنت است.

محققین معتقدند یكى از عوامل دیگرى كه مى تواند در ساخت یك شهر مجازى واقعى موثر باشد آن است كه تمام ساختار این شهر باید از نظر جغرافیایى قابل ارجاع به واقعیت باشد. این شهرهاى مجازى نسل آینده سیستم هاى اطلاعات جغرافیایى (GIS) را نیز شكل خواهند داد؛ زمانى كه تمام اطلاعات جغرافیایى از طریق اشیا به نمایش درخواهند آمد.

زبان مد ل سازى حقیقت مجازى (VRML) امكان طراحى شهرهاى مجازى كم حجمى را مى دهد كه پیاده كردن شان (Download) بسیار سریع انجام مى شود. حجم صفحات اینترنتى كه از طریق این نرم افزار ساخته مى شوند، بسته به بافت سطوح موجود در صفحه متغیر است. هرچه تنوع بافت ها بیشتر باشد درجه نزدیكى این شهرها به واقعیت بالاتر خواهد رفت. به زودى نسخه VRML2.0 جایگزین نسخه پیشین خواهد شد و امكان نمایش رفتارهاى انسانى در شهرها را تسهیل خواهد كرد.

آیا در قرن بیست و یكم شاهد به حقیقت پیوستن رویاى شهرهاى مجازى خواهیم بود؟

پایکاه تخصصی نرم افزار

نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 23 دی 1388 :: نویسنده : ش_ قادری
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:03 ق.ظ

Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless imagine if you added some great pictures or videos to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this site could certainly be one of the very best in its field. Awesome blog!
یکشنبه 11 تیر 1396 11:44 ق.ظ
As the admin of this site is working, no question very quickly it will
be renowned, due to its feature contents.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:23 ب.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website?

The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
offered bright clear concept
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ش_ قادری
نویسندگان
نظرسنجی
نظرات در مورد مطالببرچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :